Yüksekte Çalışma Eğitimleri için En Kapsamlı Rehber

Yüksekte Çalışma Eğitimleri için En Kapsamlı Rehber

Yüksekte çalışma eğitimleri sayesinde daha güvenli hale gelir. Herhangi bir yerden düşünce yaralanma riski her nokta için vardır. Fakat özellikle yüksekten düşmek daha ciddi problemlere yol açabilir ve risk kaynağı haline gelebilir. Bu sebeple yüksekte çalışması gereken işçilerin yüksekte çalışma eğitimleri almaları gerekir. Uzmanların yaptığı çalışmalara bakıldığında 4 metre ve daha yüksekten düşen kişilerin %85’ten fazlası ne yazık ki ölüyor. Bu durum, yüksekte çalışma eğitimi yönetmeliği kurallarını daha önemli hale getiriyor.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Mevzuattaki Yeri Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 17. maddesine göre düzenlenen yüksekte çalışma eğitimi, 15.05.2013 tarihli ve 28648 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren bir eğitimdir. Bu eğitim, işverenlerin çalışanların iş sağlığını korumak için alması gereken önemli eğitimlerden biridir. İşveren iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri işçisine aldırmak ile yükümlüdür. 28695 sayılı kişisel Koruyucu Donanımları yönetmeliği gereği yüksekte çalışma eğitimi zorunluluğu bulunur.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Nasıl Alınır, Kaç Yıl Geçerlidir?

Eğitim, işçinin sağlığının korunması ve yüksekte güvenli bir şekilde çalışması için zorunluluktur. Yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi 2 sene olarak bilinir ve ilgili yılın sonunda yeniden alınması gerekir. Bu eğitim ise toplamda 3 gün sürer. İlk gün 8, ikinci gün ise 8 saat ders yapılır. Hem teorik hem uygulama olarak düzenlenen dersler başarıyla tamamlandığı takdirde katılımcılara yüksekte çalışma eğitimi sertifikası verilir.

Yüksekte çalışma eğitimi yalnızca bu konuda yeterli uzmanlığa sahip kişiler tarafından verilir. IRATA sertifikalı İş Güvenliği Uzmanları yüksekte çalışma eğitimi kimler verebilir sorusuna yanıt olarak verilebilir. İlk gün teorik ikinci gün ise uygulamalı olarak toplam 16 saat boyunca dersler devam eder. Eğitimlere katılmak zorunludur.

Yüksekte çalışma eğitimi belgesi alabilmek için eğitim sonunda yapılacak sınavda 70 puan ve üzeri almak gerekir. Yeterli puan alan katılımcılara sertifika düzenlenerek verilir. Yüksekte çalışma eğitimi ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise eğitimin içeriğidir. Yüksekte çalışma sisteminin daha güvenli hale gelmesini sağlayan bu eğitimin içeriği şu şekildedir;

• Emniyet alma kuralları

• Yüksekte çalışma ile ilgili tanımlar

• Düşme durdurma sistemleri

• Toplu korunma yöntemleri ya da kişisel güvenlik donanımları

• Sürekli kullanılan düğüm çeşitleri

• Askıda kalma acil durum ve zaman yönetimi

• Askıda kalan kişinin nasıl kurtarılması gerektiği ile ilgili yöntemler

• Kişisel koruyucu donanımların kontrol ve bakımı

• Yüksekte güvenli çalışmaya dair yasal dayanakları

Bu içerikler yüksekte çalışma eğitim sunumları aracılığıyla kursiyerlere aktarılır. Yalnızca teorik değil uygulama dersleri de olması bilgilerin pekişmesini sağlar. Dersler 16 saat sonunda sona erer.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Neden Önemli?

Yüksekte çalışma en riskli çalışma alanlarından biri olarak ele alınıyor. Düşme sonrası yaralanma yaşanabilecek bir alan olan yüksekte çalışma, işçilerin mutlaka bilinçli ve güvenli olması gereken bir alan. Yüksekte çalışma eğitimi ile meydana gelebilecek iş kazalarına engel olunabilir. Buna yönelik işçilerin yüksekte çalışma esnasında izlemesi gereken yol ve yöntemleri kapsayan çalışmaların tamamına yüksekte çalışma eğitimi deniyor.

Yüksekte çalışma en riskli çalışma alanlarından biri olarak ele alınıyor. Düşme sonrası yaralanma yaşanabilecek bir alan olan yüksekte çalışma, işçilerin mutlaka bilinçli ve güvenli olması gereken bir alan. Yüksekte çalışma eğitimi ile meydana gelebilecek iş kazalarına engel olunabilir. Buna yönelik işçilerin yüksekte çalışma esnasında izlemesi gereken yol ve yöntemleri kapsayan çalışmaların tamamına yüksekte çalışma eğitimi deniyor.

Yüksekte çalışma eğitimi pek çok farklı işçi için zorunlu ve önemli olan bir eğitim. Rüzgar tribünü, dış cephe temizliği, inşaat ya da boya gibi alanlarda çalışan işçilerin mutlaka bu eğitimi almaları gerekiyor. Yaptığı iş gereği düştüğü takdirde hayati tehlike oluşabilecek kişilerin tamamı için yüksekte çalışma eğitimi zorunlu tutuluyor. Eğitim yönetmelik kapsamında zorunlu hale getirilmiş durumda.

Eğitim ile ilgili merak edilen konuların arasında “Yüksekte çalışma eğitimi kaç yıl geçerli?” sorusu var. Bu eğitim 2 yıl geçerli. Eğitimde verilen ve kişiye kazandırılan becerilerin zaman içinde unutulmasını önlemek için bu türden bir süre kısıtlanması bulunuyor.

Yüksekte Çalışma Eğitimini Kimler Verebilir?

SPRAT ya da IRATA Sertifikasına sahip eğitmenler tarafından verilen yüksekte çalışma eğitimi herhangi bir fiziksel engeli bulunmayan ya da psikolojik yapısı sağlam tüm bireyler tarafından alınabilir. Bu sayede yüksek ortamlarda çalışmak daha güvenli ve mümkün hale gelecektir. Teorik ve uygulama olarak iki farklı aşamada veriliyor olması ise bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.

Yüksekte çalışma eğitimi ile alakalı en çok sorulan sorulardan biride fiyatların nasıl olduğudur.Toplamda 16 saat süren hem temel hem de uygulama ile gerçekleştirilen eğitimin fiyat aralıkları değişkenlik gösterebilir. Bireysel ya da kurumsal olarak verilebilecek eğitim temel düzeyde veya ileri seviyede gerçekleşebilir. Tüm bu etkenler fiyat aralıklarının değişkenlik göstermesine yol açar.

Yüksekte çalışma eğitimi kaç saat?” sorusuna 16 saat yanıtını vermek gerekir. 2 günde tamamlanan bu eğitim sayesinde katılımcılar yüksek yerlerde çalışırken ne gibi etmenlere dikkat etmeleri gerektiğini daha iyi anlayabilirler. Kurs sonrası yapılan sınav ile birlikte yüksekte çalışma eğitimi sertifikası almak mümkün olacaktır. Sertifikada kişisel bilgileriniz ve kimlik numaranız gibi bilgilere yer verilir. Yüksekte çalışma eğitimi belgesinin zorunlu tutulduğu iş kollarına başvuru da bu sayede mümkün hale gelecektir.

Kısacası bu eğitimin hedefi, yüksekte çalışacak personelin en güvenli biçimde çalışmasını sağlayacak ortamı oluşturmaktır. Personelin kişisel güvenliğini sağlamak için izlenmesi gereken yolların detaylı şekilde aktarılmasını sağlar. Yüksekte çalışma eğitim katılım formu doldurularak bu eğitimi veren kurumlardan eğitim alınmaktadır. Eğitimin sadece çalışanlar tarafından talebi değil aynı zamanda iş tanımı yüksek yerlerde çalışmaya giren işverenler tarafından da dikkatli bir şekilde uygulamaya koyulması önemlidir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.