Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 19 ürün görüntüleniyor.

Koruyucu Kulaklıklar

 

Koruyucu kulaklıklar yüksek ses seviyesine sahip ortamlarda kulak sağlığını korumak amacıyla kullanılmaktadır. Kulak duyma oranı belirli desibelin üzerindeki ses seviyesine sahip ortamlarda azalabilir. Sürekli yüksek sese maruz kalmak insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Anlık yüksek sesler kulaklara ciddi zarar vermese de sürekli hale gelen sesler kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. Özellikle belirli saat aralıklarında yüksek sesli ortamda bulunması gereken kişilerin kulaklık kullanması gerekir. İş güvenliği kulaklık modelleri belirli standartlara uygun olarak üretilmektedir. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanan kulaklıkların ses önleme oranları da farklıdır. Ses Koruyucu Kulaklık tercihi yaparken sahip olduğu özellikler ve konfor bir arada düşünülmelidir. Uzun süreli kulaklık kullanımlarında kulakta tahriş olmaması için cilde uyumlu olan kulaklık modelleri tercih edilmelidir.

 

İş Güvenliği Kulaklıklarının Özellikleri

 

İş güvenliği kulaklık standartları EN 352-2 maddelerine uygun olarak tasarlanmaktadır. Manşonlu kulaklıklar metal işleme endüstrisi, ağır sanayi, otomotiv sektörü, madencilik, tarım ve inşaat işleri gibi gürültülü ortamlarda kullanım için uygundur. Kulaklık ses düşürme seviyeleri modellerine göre farklılık göstermektedir. 26, 27 desibel ses sönümleme kapasitesine sahip olan iş güvenliği kulaklık çeşitleri 87-98 desibel ses şiddetine sahip olan ortamlarda kullanım için tasarlanmaktadır. İş güvenliği ekipmanları arasında bulunan işitme koruyucu kulaklık modelleri hafif tasarımı sayesinde uzun süre kullanım için uygundur. Yumuşak kulak pedleri kullanım sırasında kulaklar üzerinde baskı oluşturmaz. Özel tasarımı sayesinde kullanım esnasında kulakları terletmez. 31 desibel sönümleme özelliğine sahip olan iş güvenliği kulaklık modelleri 94-105 desibel ses seviyesine sahip ortamlarda kullanım için uygundur. Ayarlanabilir baş bandına sahip olan kulaklık modelleri kullanım sırasında kulaklığın başa tam oturmasını sağlar. Barete takılabilir iş güvenliği kulaklık modelleri otomotiv, sanayi ve madencilik, inşaat ve metal işleme gibi baret kullanımı zorunlu olan sektörlerde kullanım için özel olarak tasarlanmaktadır. Baretle birlikte takılabilir iş güvenliği kulaklık kullanımı oldukça pratiktir. Hafif ve orta seviyeye sahip olan gürültülerden kulakların korunmasını sağlar. Baret modellerinin birçoğuna uyum sağlar. Takma işlemi sırasında ekstra aparta ihtiyaç duyulmaz. Hafif tasarımı sayesinde baretin kafaya baskı yapmasını önler. Uzun ya da kısa süreli kullanımlarda tercih edilebilir. 37 desibel sönümleme seviyesine sahip olan kulaklık modelleri ileri seviye gürültülü ortamlarda kullanım için tasarlanmaktadır.

 

İş Güvenliği Kulaklıklarının Kullanımı

 

İş güvenliği kulaklık özellikleri kullanılacağı ortama uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. Kulaklıkların ses düşürme seviyeleri farklı olarak tasarlanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği açısından ortam gürültü seviyesine uygun olan kulaklık kullanılmalıdır. Yasal olarak kişilerin maruz kalması gereken maksimum ses yüksekliği 85 desibeldir. Bu ses yüksekliğinin üzerindeki ortamlarda kulaklık kullanılması zorunludur. 87 desibelin üzerindeki sese uzun süre maruz kalmak kişilerde ciddi duyma sorunlarına yol açabilir. İş güvenliği kulaklık 3m modelleri arasında seçim yaparken birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Seçim sırasında en önemli nokta sönümleme seviyesidir. 87 desibelin üzerindeki ortamlarda en az 26 desibel sönümleme seviyesine sahip manşonlu kulaklıklar ya da peltor kulaklık modelleri tercih edilmelidir. Uygun ses düşürme seviyesine sahip olan kulaklığın ayarlanabilir olması kişilere avantaj sağlamaktadır. Kulağın tam olarak koruma sağlayabilmesi için ayarlanabilir kulaklık tercih edilebilir. Tercih edilen kulaklık kullanım öncesinde kafaya uyumu test edilmelidir. Ağırlık yapan ve kafa üzerinde kayabilen kulaklıklar kişilerin kulak sağlığını yeteri düzeyde korumayabilir. İş güvenliği kulaklık fiyatları tasarımı ve ses düşürme seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Kulaklık seçiminde CE standartlarına uygunluğu ve rahat kullanım sağlayabilir olması kontrol edilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.