ramazan_bayrami_popup.png (45 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.
1 2

Gaz ve Toz Filtreleri

 

Gaz ve toz maskeleri kişileri ortamda bulunan kirli havaya karşı korumak amacıyla kullanılmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kirli havanın uzun süre solunması ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Madencilik, üretim, denizcilik ve inşaat sektörü gibi çok sayıda farklı alanda çalışan kişiler uzun saatler gaz ve toza maruz kalabilir. İş sağlığı ve güvenliği için çalışma sırasında risk barındıran bu sektörlerde maske kullanımı zorunlu bir uygulamadır.

 

Maskenin maksimum koruyuculuk gösterebilmesi için risk durumuna uygun olan maskeler tercih edilmelidir. Maske filtreleri farklı risk derecelerine göre tasarlanmaktadır. Avrupa standartlarına uygun olarak üretilen tam yüz maskesi ve yarım yüz maskesi filtreleri kullanıma bağlı olarak belirli sürelerle değiştirilmelidir.

 

Gaz ve Toz Filtreleri Özellikleri

 

Maske filtresi, çalışma ortamının sahip olduğu özelliklere göre farklılık göstermektedir. Gaz filtresi ortamda bulunan zararlı gaz, buhar, katı ve sıvı partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. Kimyasal, gaz ve buharlı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmaktadır. Gaz filtresinin koruyuculuğu A, B, E ve K simgeleri ile belirtilmektedir. A tipi filtreler organik gaz ve buharlara karşı, B tipi filtreler inorganik gaz ve buharlara karşı, E tipi filtreler sülfür dioksit ve diğer gazlara karşı, K tipi filtreler ise organik amonyak türevleri ve amonyağa karşı koruma sağlamaktadır. NO tipi nitrojen oksitlere, CO tipi karbonmonoksitlere karşı, Hg tipi civaya karşı koruma sağlamaktadır.

 

Maske tipleri aynı zamanda filtre kapasitelerine göre de sınıflandırılmaktadır. Üç sınıfa ayrılan filtre kapasitesinde 1. sınıf düşük kapasiteli 1000 ppm’e kadar, 2. sınıf orta kapasitesi 5000 ppm’e kadar ve 3. sınıf yüksek kapasiteli 10.000 ppm’e kadardır. 3M gaz filtresi seçiminde bu değerler önemlidir. Filtre açıklamasında filtrenin sahip olduğu tüm özellikler sırayla belirtilmelidir. A1, A2, ABE, ABEK, ABEK1 ve ABEK2P3 gibi şekillerde filtre açıklama kısmında bulunmak zorundadır. Maske filtresi seçiminde bu açıklamalar kişilere referans olmaktadır. Toz filtresi ortamda bulunan partiküllere karşı kişilerin sağlığını korumak amacıyla tasarlanmaktadır. Toz filtresinin koruma çeşitleri P1, P2 ve P3 olarak sınıflandırılmaktadır. Tüm toz padleri P1-P2-P3 olmak üzere hepsi gaz filtresini ortamdaki tozlardan daha çok korumak amacı ile kullanılır. P1-P2-P3 Toz padi seçimi ortamdaki toz yoğunluğuna göre belirlenir.

 

Gaz ve Toz Filtreleri Kullanımı

 

Gaz ve toz filtreleri seçiminde ortamda bulunan riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Sürekli maske kullanımında filtrelerinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Belirli sürelerde değiştirilmeyen filtrelerin koruyuculuk oranı azalmaktadır. Toz maskesi filtresi seçiminde sınıfı ve koruyuculuk oranı mutlaka incelenmelidir. Filtrenin değişim süresi kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Ortamda bulunan risk düzeyi de filtrenin değişim süresini etkilemektedir. Yoğun partikül bulunan ortamlarda filtrelerin değişimi daha sık gerçekleştirilmelidir. Toz tutucu filtre zamanla dolarak eski işlevini yerine getirmekte zorlanmaktadır. Yedek ürün olarak satışa sunulan filtreler arasından maskeye uyumlu olan filtreler seçilerek değişim kolayca gerçekleştirilebilir. Riskli ortamlarda sağlığını tehlikeye atmak istemeyen kişiler için maske kullanımı oldukça kritiktir. Maskenin mutlaka yüze tam uyumlu olması gerekir. Kişiye özel olması gereken maskelerin tek kullanımlık tercih edilmesi halinde tekrar kullanılmamalıdır. Tekrar kullanım için uygun olan maskelerde ise hijyen sağlanmalıdır.

Toz filtresi farklı maske modellerinde kullanılmaktadır. Aktif karbon özelliğine sahip olan gaz ve toz filtreleri ortamda bulunan kötü kokuyu da filtre etmektedir. Kötü koku ve kaynak dumanına kısmen maruz kalarak çalışmak zorunda olan kişilerin kullanması gereken filtre modeli aktif karbonlu özelliğe sahip olandır. Akciğer hastalığına yol açabilen sıvı ve katı partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. Gaz filtresi fiyatları koruyuculuk oranına göre değişiklik göstermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.