3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Baş Bantlı Kulaklıklar

Koruyucu kulaklık modelleri ortamda bulunan gürültüyü düşürmesi amacıyla kullanılmaktadır. Gürültü seviyesi ve kullanıma göre farklı kulaklık tasarımları bulunmaktadır. Baş üstü kulaklık modelleri orta ya da yüksek desibel gürültüye sahip ortamlarda kullanılabilir. 80 dB ve üzeri gürültüye sahip ortamlarda kulak koruma ekipmanı kullanmadan bulunmak işitme kaybına yol açabilir. Oluşabilecek hasarların önüne geçmek için ortam ses seviyesine uygun olan kulaklık modelleri kullanılmalıdır. Baş bantlı kulaklıklar hafif tasarımı sayesinde madencilik, inşaat işleri, günlük işler ya da her türlü üretim faaliyetlerinde kullanım için uygundur. Kulaklıkların tasarımı sayesinde kulağı tam olarak kavramasını sağlar. Baş bantlı kulaklık aynı zamanda manşonlu kulaklık olarak da bilinmektedir.

 

Baş Bantlı Kulaklık Özellikleri

Baş bantlı kulaklıklar modern tasarımıyla ergonomik bir kullanıma sahiptir. Kulaklık az çıkıntılı bir tasarıma sahiptir. Bu yapısı sayesinde farklı ekipmanlarla rahatlıkla kullanılabilir. Ayarlanabilir baş bandı sayesinde farklı kişilerde rahatlıkla uyum sağlar. Uzun süreli kullanımlarda kulaklığın kulağa baskı yapmaması önemlidir. Baş bandına sahip kulaklık modellerinin kulak pedleri yumuşak köpük formuna sahiptir. Bu formu sayesinde uzun süre kullanımlarda kulak üzerinde baskı ve tahrişe neden olmaz. Baş bantlı kulaklık modellerine göre ses sönümleri (yalıtımları) değişiklik göstermekle birlikte düşük temas basıncına sahiptir.

Kulaklık kullanımı sırasında kulağın tam kapanması önemlidir. Kulağa tam oturmayan kulaklıklar istenen düzeyde koruma sağlamaz. Baş bantlı kulaklık modelleri kulağın çevresini tam olarak kapatır ve dışarıdan gelen sesleri engeller. Geniş kulak kapama formuna sahip olan modeller sahip olduğu hava geçirgenliği sayesinde terlemenin önüne geçer. Farklı büyüklükteki kulaklara rahatlıkla uyum sağlar. Baş bantlı koruyucu kulaklıklar farklı ortam seslerine uygun olacak çeşitliliğe sahiptir. Kulaklıklar arasından seçim yaparken ses düşürme seviyesi dikkate alınmalıdır. 87 desibel üzerindeki gürültüye sahip ortamlarda minimum 27 desibel ses düşürme özelliğine sahip olan kulaklık modelleri tercih edilmelidir. 87 desibel kulak sağlığına zararlı olan ses seviyesinin alt sınırıdır. Uzun süre bu sese maruz kalınması ciddi işitme kayıplarına yol açabilir. Daha yüksek desibele sahip olan ortamlarda ise 30 desibelin üzerinde ses düşürme özelliğine sahip olan kulaklıklar tercih edilmelidir.

 

Baş Bantlı Kulaklıkların Kullanımı

Baş bantlı koruyucu kulaklık özellikleri incelendiğinde, CE EN:352-2 standardına sahip olanları tercih edilmelidir. Her ortamda oluşan ses düzeyi farklıdır. Kullanılan kulaklık ortam ses düzeyine uygun olmalıdır. 27 desibel ses azaltma seviyesine sahip kulaklıklar ortam ses düzeyi 87-98 desibel olan mekanlarda tercih edilmelidir. 94-105 desibel arasında ses düzeyine sahip ortamlarda minimum 31 desibel ses azaltma özelliği bulunan kulaklıklar kullanılmalıdır. 105 desibel üzerindeki sesli ortamlarda ise 35 veya 37 desibel ses azaltma özelliğine sahip olan kulaklık modelleri tercih edilebilir. Baş bantlı kulaklık fiyatları sahip olduğu özellikler ve tasarımına göre farklılık göstermektedir. Kulaklık tercihinde fiyat tek başına belirleyici bir kriter olmamalıdır.

Kulağa en uygun tasarıma ve ortama uygun ses azaltma oranına sahip olan kulaklıklar tercih edilmelidir. Elektrikli işlerde elektrik yalıtımı bulunan kulaklık kullanılması idealdir. Kulaklık kişisel koruma ekipmanları arasında bulunmaktadır. Hassas noktalar arasında yer alan kulakta enfeksiyon oluşma oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle kullanılan kulaklıklarda gereken hijyen sağlanmalıdır. Farklı kişilerin kulaklığının kullanımından kaçınılmalıdır. Kulaklık pedleri periyodik olarak yenilenerek gereken hijyen sağlanmalıdır. Kullanılmayan kulaklıkların toz ve kir içermeyen kapalı alanlarda saklanması hijyen açısından önemlidir. Baş bantlı kulaklık tavsiyesi edinirken kullanılacak ortam, kullanım rahatlığı ve üretim standartları dikkate alınmalıdır. Kulaklık modellerinin onaylı CE üretim belgesi bulunması ve Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmesi zorunludur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.