3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Termal Çorap

Soğuk havalarda vücut; en çok soğuk yüzeylerle temas halinde bulunan ayakları, özel olarak üretilen termal çoraplar sayesinde maksimum düzeyde sıcak tutar. Soğuk hava cilt ile temas ettiğinde vücudun ısı vermesine ve sonuç olarak soğumasına neden olur. Termal çorap hava geçirgenliğini minimuma indirerek soğuk havanın ayak derisi ile temasını önleyip soğuktan koruma sağlar. Yalıtım sağlaması için genellikle kalın olarak üretilen bu çoraplar soğuk havalarda ayakların sıcak kalmasına yardımcı olur. Uzun termal çorap üretimi olabildiği gibi bu çoraplar kullanıma göre kısa olarak da üretilir.

 

Termal Çorapların İşçiler için Önemi

Yaz veya kış fark etmeksizin çalışılan alanın dış ortamlarda olması; tehlikenin yüksek olduğu inşaat, kaynak, sondaj, madencilik, sanayi gibi işlerde iş güvenliği mevsimlere göre üretilen koruyucu ekipmanlarla sağlanır. Soğuk hava koşullarında dış ortamlarda çalışılan kaynak, inşaat, tesisat gibi işlerde termal çorap kullanımı ayakların üşümemesi için gerekli. Ayakların ısısı olması gereken ısıdan uzun süre daha düşük kalırsa kan dolaşımının sağlıklı şekilde gerçekleşmemesi; acı ve ağrı, güç kaybı, halsizlik gibi sağlık durumunu olumsuz etkileyen sonuçlar oluşur. İş güvenliği ve sağlık için çalışma ortamı kadar koruyucu ekipmanların da işe, harekete ve hava koşullarına uygun seçilmesi gerekir. Soğuktan koruması kadar kullanımda mekanik konfor da sağlaması için dikişsiz olarak üretilen rahat termal çorap ürünleri tercih edilebilir.

İşçinin soğuğa uzun süre maruz kaldığı durumlarda kan dolaşımının olumsuz etkilenmemesi, güç kaybının oluşmaması, ayaklarda acı ve ağrı gibi problemlerin engellenmesi için kışlık ısıtıcı çorap olarak da satılan termal çorap kullanımı gerekli. Termal çoraplar ayakların soğukla temasını minimuma indirerek konforlu çalışma sağlarlar. İş çizmesi giyilen işlerde çizmeyle uyum sağlamak ve ısısının ayak üstü baldır bölgesinde de maksimum düzeyde korunmasını sağlamak için üretilen termal çizme çorabı tercih edilebilir.

 

Termal Çorapların Soğuk Hava Şartlarında İş Güvenliği Sağlamadaki Rolü

Beden uzuvlarının işlevlerini yerine getirebilmesi için vücut sıcaklığının olması gereken aralıkta kalması gerekir. Uzun süre boyunca vücut aşırı soğuk veya sıcağa maruz kaldığında ısı alışverişi gerçekleşeceği için vücudun olması gereken ısısını koruması zorlaşır. Özellikle çok soğuk havalarda çalışırken soğuğa uzun süre maruz kalmak el ve ayaklardaki gücün azalmasına neden olarak işlevlerin konforlu şekilde gerçekleşmesini engeller. “Termal çorap ne işe yarar?” sorusu ise soğuk havalarda ayak ısısının korunmasını sağlayan termal konfor ekipmanı olarak cevaplanabilir. Bu çoraplar işçinin soğuk havada kat kat giyinmesini önleyerek tek ürünle konfor elde etmesini sağlar. İşçi termal çorapları nem dengesini de koruyarak ayağın ısısını dengede tutarken terleme ve koku gibi problemlerin de oluşmasını engeller.

 

Termal Çorapların Aşırı Soğuk Koşullarda Performansı

Ayakları soğuk hava koşullarından korumak için üretilen termal çoraplar ısı koruması sağlamak için genellikle polar, yün veya sentetik malzemelerden üretilir. -10, -20 veya -30 derecelere kadar koruma sağlayan erkek termal çorap ürünleri farklı sıcaklıklara uyum sağlayabilecek kapasitede üretilebilirler. Üretim malzemesi, kullanım ömrü, çorabın kısa veya uzun olması, marka gibi faktörler termal çorap erkek fiyatları üzerinde belirleyici olur.

Çorap seçiminizde bu detayların yanında çorabın iç yüzeyindeki kumaşın deriyle uyumlu olması, nefes alabilen bir dokumaya sahip olması ve uzun süreli kullanımlar için dayanıklı olması da önemli. Kalın olsa da nefes almayan dokumalar ve kumaşlar ayak terinin çorap içinde hapsolmasına neden olur. Bu da terleme ve koku gibi sorunlara zemin hazırlar. Uygun seçim için nefes alan kumaşları, nem dengesini koruyan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Çorap içerisinde kullanılan polyester, naylon gibi ürünler dayanım sağlarken yün, akrilik gibi malzemelerde ısı korumasını artırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.