3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Toz Maskeleri

Toz maskesi tozlu ve dumanlı havalara karşı insan sağlığının korunması amacıyla tasarlanmaktadır. Kirli havanın solunması insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Uzun süre kirli havanın bulunduğu mekanlarda zaman geçirmek zorunda olan kişilerin zamanla akciğer ve solunum hastalıklarına yakalanma ihtimali oldukça yükseliyor. 3M toz maskesi kişilerin kirli hava bulunan mekanlarda rahatlıkla vakit geçirmesini sağlıyor. Özel filtresi sayesinde havanın kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçiliyor. Maskeler en en önemli koruma ekipmanları arasında yer almaktadır. Çalışma esnasında ortamda bulunan risklere karşı kişileri korumaktadır. Maske seçiminde bulunulan ortama uygun özellikte maskelerin tercih edilmesi önemlidir. Belirli standartlara uygun olarak üretilen maskelerin koruma dereceleri farklı olmaktadır. Maske seçimi sırasında mutlaka koruyuculuk derecelerine bakılmalıdır.

Toz Maskeleri Özellikleri

Toz maskesi çeşitleri ventilli ya da ventilsiz olarak bulunmaktadır. Ventilli toz maskelerinde maske içerisinde bulunan hava dışarıya rahatlıkla çıkmaktadır. Nefes alıp verme sırasında maske içerisinde fazla basınç oluşması maskenin nefes verme sırasında aralanmasına neden olabilir. Maskenin aralanması koruyuculuk oranını düşürmektedir. Ventil içeren maskelerde havanın dışarıya rahatlıkla çıkabilmesi nedeniyle aralanma problemi yaşanmaz. Ventilsiz maskelerde kapakçık ya da valf bulunmaz. Nefes verme sırasında ventilli maskeler kadar konforlu olmayabilir. Riskli kimyasal ve zararlı mikroorganizmaların bulunduğu alanlarda ventilli maskelere oranla daha yüksek koruma sağlamaktadır. Ventilli maskelerde aynı zamanda dışarıya verilen hava da filtrelenmektedir.

Profesyonel toz maskesi ventilli ya da ventilsiz çeşitlerinde koruyuculuk oranı belirtilmektedir. Ventilli maske içeriden dışarıya solunan havayı filtrelemezken ventilsiz maske her iki yönlü de filtreleme işlemi yapmaktadır. Toz maskelerinin bazı modelleri aktif karbon özelliğine de sahiptir. Bu özelliğe sahip olan maskeler ortamda bulunan kötü kokuların kişiye ulaşmasını da engellemektedir. Filtrenin içerisinde bulunan aktif karbon kötü koku yayan gaz taneciklerini hapsetmektedir. Toz geçirmeyen maske seçiminde kullanılacak ortamın barındırdığı riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Ortamda yalnızca toz riski bulunması halinde toz maskeleri arasından seçim yapılabilirken, aynı anda zararlı gaz ve buharın da bulunması durumunda toz ve gaz maskeleri tercih edilmelidir. Maskenin koruma derecesi de atlanmaması gereken en önemli konudur.

Toz Maskeleri Kullanımı

Toz maskesi özellikleri farklı kullanımlara göre değişmektedir. Ortamda bulunan kirli havanın filtrelenmesini sağlayan toz maskelerin farklı özelliklere sahip olan modelleri bulunmaktadır. Avrupa standartlarına uygun olarak üretilen maskelerin koruma derecesi ve toz maskesi standartları  üreticiler tarafından belirtilmek zorundadır. Toz maskeleri üç farklı koruma tipine sahiptir. FFP1 toz maskesi toksik olmayan sıvı ve katı aerosollere karşı koruma sağlar. FFP2 toz maskesi düşük ve orta toksisit sıvı ve katı aerosollere karşı koruma sağlar. FFP3 toz maskesi ise yüksek toksisiteye sahip sıvı ve katı aerosollere karşı koruma sağlamaktadır. Toz maskelerinin tamamı dayanıklı ve çökmeye karşı malzeme kullanılarak üretilmektedir. Toz maskesi filtreli seçiminde yüz formuna uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Maske özelliklerinin yanı sıra maskenin kullanan kişinin yüzüne tam uyumlu olması önemlidir. Burun, ağız ve çeneyi kapatan maske kenarlarında kullanım sırasında herhangi bir açıklık bulunmamalıdır. Burun kısmı klipsli olan modellerde kullanırken klips mutlaka sıkıştırılmalıdır. Maskelerin maksimum koruma sağlaması için kullanımına dikkat edilmesi önemlidir. Tek kullanımlık maske modelleri tekrar kullanım için uygun değildir. Uzun süreli kullanım için uygun olan filtreli maske modellerinde ise filtreler belirtilen süre içerisinde mutlaka değiştirilmelidir. Maske kullanımı kişiye özel olmalıdır. Toz maskesi fiyatları modeli ve koruma derecesine göre değişiklik göstermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.