3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 30 ürün görüntüleniyor.
1 2

Gaz ve Toz Maskeleri

 

Tozlu ve zararlı gazların bulunduğu ortam havasının uzun süre solunması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Birçok sektörde çalışma esnasında ortama gaz ve toz yayılır. Uzun saatler bu ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması gerekir. Özel olarak tasarlanan solunum koruyucular kişilerin bu sağlığa zararlı havayı soluyarak zarar görmesinin önüne geçmektedir.

 

Maske çeşitleri kullanıma göre çeşitli şekillerde ve farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Gaz maskesi sahip olduğu filtre sayesinde ortamda bulunan zararlı gazlardan kişileri korumaktadır. Maske tercihinde ortamda bulunan riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Toz maskesi havada bulunan toz tanelerinin solunmasının önüne geçmektedir. Gaz ve toz maskelerinin sahip olduğu filtre çeşitleri farklılık gösterebilir.

 

Gaz ve Toz Maskeleri Özellikleri

 

Gaz ve toz maskesi farklı standartlara uyularak üretilmektedir. Bazı maske modelleri aynı anda toz ve gaz maskesi standartlarına uyum sağlayabilir. İki riskin aynı anda bulunduğu ortamlar için maske seçiminde her iki standarda uygunluğu kontrol edilmelidir. Gaz maskesi farklı seviyeye sahip gazlardan korunmak için kullanılmaktadır. Seçim sırasında ortamda bulunan gaz düzeyi göz önünde bulundurulmalıdır.

Gaz maskelerinin koruyuculuğu dört farklı sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflamalar gaz türlerini göre yapılmaktadır. Sınıflama A, B, E ve K harfleri kullanılarak belirtilmektedir. A sınıfı 65 ˚C’den yüksek organik gazlarda, B sınıfı inorganik gaz ve buharlarda, E sınıfı sülfür dioksit ve oluşan diğer gaz çeşitlerinde, K sınıfı ise organik amonyak türevleri ve amonyaklarda etkilidir.

 

Toz maskesi koruyuculuğu üç sınıfa ayrılmaktadır. FFP1 toksik olmayan aerosollerde, FFP2 düşük ve orta toksisit aerosollerde, FFP3 yüksek toksisiteli aerosollerde etlidir. Toz ve gaz maskesi satın alan kişi kararı vermeden önce kullanılacak ortamın risk düzeyi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ardından satın alınacak maskenin üretim standardı ve koruma düzeyi bilinmelidir. Ortamda gaz ve toz riskinin aynı anda bulunması durumunda her iki koruyuculuğa sahip olan maskeler tercih edilmelidir. Gaz maskesi fiyatları koruyuculuk derecesi ve tasarımında göre değişiklik gösterebilir. Tercih sırasında fiyat tek belirleyici kriter olarak belirlenmemelidir. Maskenin yüze uyumlu olması ve yüz formunu alabilmesi önemlidir. Farklı boyutlardaki maske modelleri arasında en uygun olan tercih edilmelidir.

 

Gaz ve Toz Maskeleri Kullanımı

 

Toz maskesi çeşitleri farklı sektör ve kullanıma uygun olarak tasarlanmaktadır. Maske kullanımında yüze tam uyumlu olması oldukça önemlidir. Maske etrafında boşluklar oluşması maskenin koruyuculuk oranını düşürmektedir. Tek kullanımlık maske tercih edilmesi durumunda aynı maskenin tekrar kullanılması sakıncalı olabilir. Tekrar kullanıma uygun olan toz ve gaz maskesi çeşitleri filtreleri kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Her maske filtresinin belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Filtrenin yıpranması nefes alıp vermeyi zorlaştırırken maskenin koruyuculuk oranını da düşürmektedir. Maske modelleri yarım ve tam yüz maskesi olarak çeşitli modellere sahiptir. Tam yüz maskelerinde kişinin tüm yüzü korunmaktadır. Özellikle gaz ve buhar bulunan ortamlarda tam yüz maskesi kullanımı uygun olabilir.

 

Gaz salınımı bulunan ortamlarda yarım yüz maskesi tercih edilmesi durumunda ekstra gözlük kullanılması gerekebilir. Yarım yüz maskesi tasarımları farklı koruyucu ekipmanlarla kullanıma uygundur. Solunum maskelerinin kullanım sırasında terlemeyi önlemesi tercih edilmektedir. Nemli ya da ıslak koşullara uygun olan maskeler kişilerin uzun süre terlemeden rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır. Maske kişisel korunma ekipmanları arasında yer almaktadır. Her kişiye özel olması gereken maske modelleri farklı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Gaz ve toz maskesi fiyatları özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Toz maskeleri, ventilsiz maske, gaz maskeleri yarım yüz ve tam yüz maskesi gibi farklı özelliklere sahip olan maske modelleri bulunmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.