3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Solunum ve Kaçış Setleri

 

Solunum seti modelleri denizcilik ve endüstriyel yangın söndürme işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmaktadır. Solunum setleri oksijen maskesi ve solunum tüpünden oluşmaktadır. Solunum ve kaçış setleri acil durumlarda kişilerin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır. Set içerisinde bulunan ekipmanlar farklı standartlara uygun olarak üretilmektedir. Tüplü solunum seti kullanımı sırasında özel tasarlanan SCBA sırtlık seti kullanılmaktadır. Bel ve sırt bölgesini saran bu ekipman tüpün rahat kullanılmasını sağlamaktadır. Ayarlanabilir olması sayesinde farklı bedenlere rahat uyum sağlamaktadır. Tüplü solunum seti farklı özelliğe sahip olan tüp ve maskelerden oluşabilir. Kullanım durumu göz önünde bulundurularak set tercihi yapılmalıdır.

 

Solunum ve Kaçış Setleri Özellikleri

 

Oksijen solunum seti içerisinde solunum maskesi ve kompozit boş tüp bulunmaktadır. Solunum maskesi dışarıdan hava beslemeli özelliğe sahiptir. Tam yüz maskesi olarak tasarlanan solunum maskeleri kavisli yapısı sayesinde kullanan kişilere geniş görüş açısı sağlamaktadır. Scott safety maske çizilmeye karşı dayanıklı yapısı uzun süre kullanım imkanı tanımaktadır. Sahip olduğu valf sayesinde nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır. Diyafram bölümüyle maske içerisindeki sesi dışarıya rahatlıkla ulaştırmaktadır. Silikon dış maske ve TPE iç maskeye sahiptir. Solunum seti içerisinde bulunan maske farklı yüzlere uyum sağlayabilecek tasarıma sahiptir. Kauçuk kafa kayışı sayesinde kolay kullanım sağlamaktadır. Kompozit boş tüp 6,8 litre, 300 bar karbon fiber ve tamamen sarılan alüminyum kompozit silindire sahiptir. 1860 litre serbest hava kapasitesi, toplam 46 dakika süre sağlamaktadır. Tam dolu ağırlığı ortalama 7 kg olan tüp kullanıcının rahatlıkla taşıyabileceği boyutlara sahiptir.

Kaçış seti içerisinde solunum maskesi ve tüpe ek olarak SCBA sırtlık bulunmaktadır. Profesyonel itfaiyeciler için kullanıma uygun sırtlık yanmaya dayanıklı örgü kumaştan tasarlanmaktadır. Hava tüpü sırtlık içerisinde rahatlıkla yerleştirilebilir. Ayarlanabilir bel kısmı sayesinde farklı bedenlere uyum sağlamaktadır. Omuz kayışlarıyla yüksekliği de boya uygun olarak ayarlanabilir. Kullanan kişiyi daha görünür kılabilmesi için reflektif dokumaya sahiptir. Solunum valfi ile birlikte kolay bir kullanıma sahiptir. Kaçış seti modelleri onaylı CE sertifikasına sahip olmalıdır. Tercih sırasında ilgili standarda uygunluğu kontrol edilmelidir.

 

Solunum ve Kaçış Setleri Kullanımı

 

Solunum seti çeşitleri kullanılacağı ortama uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. Set içerisinde bulunan maskenin yüze tam uyumlu olması önemlidir. Kaçış seti kullanımı oldukça kolaydır. Bireysel olarak setin bedene giyilmesi mümkündür. Tek başına kaçış setini giymek isteyenlerin SCBA setini kafasından geçirmesi gerekir. Başka birinin yardımıyla set kollardan geçirilerek giyilebilir. Kaçış setlerinde bulunan valfin otomatik ya da manuel olması kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Otomatik valfler nefes alıp verme sırasında çalışmaya başlamaktadır. Manuel olanların çalışması için belirlenen bölümden çalıştırılması gerekir. Kullanmaya başlamadan önce kullanım sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için valf durumu bilinmelidir.

Maske kullanımına başlamadan önce sızdırmaz olduğundan emin olunmalıdır. Maske yüze tutularak valf kapalıyken nefes alıp vermeye çalışılmalıdır. Maskenin nefes alıp verme sırasında vakum etkisi oluşturarak yüze sabitlenmesi sızdırmaz olduğu anlamına gelmektedir Kaçış setlerinde bulunan tüpler kişilere belirli süreyle hava vermek üzere tasarlanmaktadır. Kullanılan tüpün hava verme süresi kullanmadan önce bilinmesi gereken bir durumdur. Hava tüplerinde kaçak olması ihtimaline karşın kullanmadan önce kontrol edilmelidir. Kaçağı tespit etmek için silindirin sahip olduğu valf kapatılarak basınç kontrol edilmelidir. Basınçta azalma olması sistemde kaçak olduğunun göstergesidir. Kaçak bulunan sistemlerin kullanılmadan değiştirilmesi gerekir. Kaçış seti fiyatları sahip olduğu özelliklere ve üretim standardına göre değişiklik göstermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.