3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Yağmurluk

Yağmurluk, yağışlı hava koşullarında bedeni ve giysileri sıvıdan koruyan giysilerdir. Yağmurluk ürünleri, suyun dikiş aralarından geçme ihtimali olduğu için genellikle kaynak dikiş yani dikişsiz olarak üretilir. Gözeneksiz ve su geçirmez malzemelerden yapılan bu ürünler aleve dayanıklı, yüksek görünürlüğe sahip, yalıtım sağlayan yağmurluk gibi farklı çeşitlilikte üretilebilirler.

 

İş Güvenliği Yağmurluklarının Temel Özellikleri

Su geçirmez yağmurluk, suyun yağmurluk üzerinden akıp gitmesi ve giysi tarafından emilmemesi için özel olarak üretilir. Ancak giyilen bir ürün olduğu için yağmurlukların nefes alması da gerekir. Aksi halde terleme gibi durumlarda ter giysi içinde hapsolur ve kurumaz. Bunun için yağmurluk modelleri genellikle üç katmandan oluşacak şekilde üretilir.

Dış katmanda genellikle esnek oldukları için naylon veya polyester malzeme tercih edilir. Naylon veya polyester malzeme yüzde yüz olarak su geçirmezliği sağlamaz. Bu nedenle dış katmanın su geçirmemesi için genellikle DWR denilen su itici kaplama uygulanır.

Kaplamalı katman olarak adlandırılan ikinci katman ise oldukça ince. Genellikle malzeme olarak poliüretan veya teflon kullanılır. İkinci katman olan bu ince katmanda mikroskobik delikler bulunur. Çok küçük olmaları sıvıyı dışarıda tutarken içeride terlemeden oluşan su buharının deliklerden geçerek giysinin hava almasını sağlar.

Konfor katmanı olarak değerlendirilen son katman ise orta katmanı koruma görevi görür. Yağmurluk ceket gibi modellerde iki katmanlı ceketlerde kumaş koruma astarı gibi konfor katmanı da ince ağ yapıda olur. Bu ceketler normal yağmurluklara göre daha fazla modelde üretildiğinden daha fazla tercih edilir. Kanatların birleşim yerleri fermuarlı ya da geçmeli olarak üretilebilir.

Yağmurluk fiyatları; yağmurluğun kaç katmandan üretildiği, kullanılan malzemenin kalitesi ve piyasadaki bulunabilirliği, marka, beden, renk ve yalıtım, görünürlük artırma gibi ek özelliklere bağlı olarak değişir.

 

İnce Yağmurlukların Hafiflik ve Koruma Dengesi

Yağmurluk ürünleri hava koşullarına göre farklı standartlarda üretilebilirler. Soğuk havalarda sıvıdan korunmak için kalın yağmurluklar tercih edilirken sıcak havalardaki yağış veya sıvı ürünlerin kullanıldığı işlerde ince yağmurluk tercih edilebilir. İnce olarak üretilen yağmurluklar genellikle daha hafif. Bu ürünlerde de normal yağmurluklarda olduğu gibi sıvıdan korunmak için mikroskobik incelikte tabakalar bulunur. Bu ürünler de sıvıya karşı koruma sağladığı gibi nefes alması için nem dengesini koruyacak şekilde katmanlardan üretilirler.

 

Farklı Yağmurluk Renk ve Tasarımları

Erkek yağmurluk modelleri genellikle outdoor aktiviteler için sıklıkla tercih edilir. Bu ürünler kamp, dağ yürüyüşleri, bisiklet aktiviteleri gibi etkinliklerde hareket özgürlüğü ve nefes almayı sağlayarak yağışlardan korunmak ve etkinliğin konforlu şekilde gerçekleşmesi için tercih edilir. Kadın yağmurluk ürünleri de şehir içi kullanımda sıklıkla tercih edilir. Günlük kıyafeti yağıştan koruyarak şehir içi dolaşımın konforlu şekilde gerçekleşmesini sağlarlar.

Yağmurluk modelleri dış mekanlarda çalışan işçiler için sıvılardan farklı olarak başka koruma alanları da gerektirebilir. Bunun için görünürlüğün artırıldığı fosforlu renkler ve yansıtıcı malzemelerden üretilen modeller de bulunur. Yağışlı havalarda sürüş eylemi görüş açısının daralması, durma mesafesini kaçırma ve tepkilerin gecikmesi gibi olumsuz etkilere neden olduğu için yüksek görünürlüğe sahip yağmurluklar uzak noktalardan da kişinin algılanabilmesini sağlayarak iş güvenliğini artırır.

Elektrik işlerinde veya kaynak gibi alev alma tehlikesinin olduğu işler için aleve dayanıklı yağmurluk ürünleri üretilir. Bu ürünler alev aldığında kendi kendine sönme özelliğine sahiptirler. Soğuk havalarda ısı korumasını sağlamak için suya dayanıklı olmasının yanında bu ürünler ısı yalıtımlı olarak da üretilebilirler.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.