Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.
1 2

Toz Filtreleri

Toz maskeleri kişileri sağlığa zararlı olan toz partiküllerine karşı korumaktadır. Kirli hava solumak insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Uzun süre kirli havaya maruz kalmak ciddi akciğer hastalıklarına neden olabilir. Maske kullanımı kirli havanın solunarak akciğerlere dolmasını önlemektedir. Havada bulunan risk düzeylerine karşı tasarlanan farklı toz filtresi çeşitleri bulunmaktadır.

Maske modellerine uygun olarak tasarlanan filtreler kullanılacağı ortamın risk düzeyine uygun olarak tercih edilmelidir. Ortama uygun maske filtresi tercih edilmesi maksimum koruma için önemlidir. Maske filtreleri kullanım sıklığına ve kullanılan ortamın kirlilik oranına göre periyodik aralıklarla değiştirilmelidir. Uygun zamanlarda değiştirilmeyen filtrelerin koruyuculuk oranı azalmaktadır. Partikül toz filtreleri Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Değiştirilmek üzere tercih edilen filtrelerin orijinal olmasına dikkat edilmelidir. Orijinal olmayan toz maskesi filtresi kullanımı kişilerin sağlığını riske atabilir.

Toz Filtreleri Özellikleri

Toz tutucu filtre koruyuculuk düzeyi farklı olmaktadır. Filtre seçimi sırasında koruyuculuk oranı mutlaka kontrol edilmelidir. İlgili standartta filtrenin koruyuculuk tipi üç sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflamalar P1, P2 ve P3 olarak belirtilmektedir. P1 tipi filtreler yalnızca katı partiküllere karşı etkili olmaktadır. P2 ve P3 tipi filtreler ise katı partiküllerin yanı sıra sıvı partiküller üzerinde de etkilidir. Filtreler ilgili standartlarda belirlenen renk kodlarına sahip olmalıdır. Partikül filtrelerinin renk kodları beyaz renge sahiptir.

Toz filtresi modelleri aynı zamanda AX ve SX kodlarına da sahip olabilir. AX filtresi düşük sıcaklığa sahip olan organik bileşikler üzerinde etkilidir. Renk kodu kahverengidir. AXP1, AXP2 ve AXP3 tipi filtreler aynı anda organik bileşikler ve toz partiküller üzerinde etkilidir. Bu tip filtrelerin EN 143:2021 standardına uygun olması gerekir. Renk kodu menekşe rengidir. Bu filtreler de EN 143: 2021 partikül standardına uygun olmak zorundadır. Toz filtresi çeşitleri arasında seçim yaparken sahip olduğu bu özellikler incelenmelidir. 3M 5911 filtre P1 koruyuculuğuna, 3M 5925 P2 koruyuculuğunda, 3M 5935, 2135, 2138,6035 ve 6038  P3 koruyuculuğuna sahiptir. 6038 ve 2138 ayrıca aktif karbon özelliğine sahiptir.

Toz Filtreleri Kullanımı

3m toz filtresi kullanım sıklığına uygun olarak değiştirilmek zorundadır. Çalışma ortamında kullanılan maskelerin filtreleri zamanla deforme olmaktadır. Havada bulunan tozları filtreleyen maske filtreleri zamanla dolarak işlevini yerine getirememektedir. Ortamın kirlilik oranına göre belirlenen aralıklarla filtrenin değiştirilmesi iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Filtre çeşitleri farklı koruyuculuk oranlarına sahiptir. Belirlenen standartlara uygun olarak üretilen filtreler yalnızca toz partikülleri üzerinde etkili olabileceği gibi aynı anda gaz, buhar ve toz partikülleri üzerinde de etkili olabilir.

Farklı kombinasyonlara sahip olan filtrelerin özelliklerinde bu kombinasyonların belirtilmesi gerekir. Tercih edilen toz maskesi filtresi üzerinde yer alan kodlar sahip olduğu özellikler hakkında bilgi vermektedir. Toz maskeleri kişiye özel olarak kullanılması gereken koruyucu ekipmandır. Farklı kişiler tarafından kullanılan aynı maske kişilerin sağlığını tehlikeye atabilir. Maskeleri kullanımın ardından hijyenik bir ortamda muhafaza edilmelidir. Açık alanda bırakılan maskelerin kullanım ömrü kısalabilir. Deforme olan maskeler ve filtreleri kullanılmaya devam edilmemelidir. 3m toz maskesi filtresi sahip olduğu tutucu kapak sayesinde kolaylıkla değiştirilebilir. Toz filtrelerinin onaylı CE sertifikası bulunmalıdır. Filtre üzerinde yer alan CE kodu sahip olduğu sertifika hakkında kullanıcıya bilgi vermektedir. Bu kodun yanı sıra filtrenin sahip olduğu tüm özellikler de filtre üzerinde yazılı olarak bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.