ramazan_bayrami_popup.png (45 KB)

Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Darbeye Karşı Koruyucu Gözlükler

Vücudun en önemli noktaları olan gözleri her daim korumak gerekir. Çalışma esnasında gözlere gelebilecek herhangi bir darbe görme yetisinin kaybedilmesine sebep olabilir. Çalışma esnasında gözlerin zarar görmemesi için işe uygun olan gözlük tercih edilmesi önemlidir. Darbeye dayanıklı gözlük modelleri bu tip risklere karşı gözleri korur. Çalışırken yüzde ağırlık yapmayan gözlüklerle koruma sağlamak kişiler için daha konforlu bir seçimdir.

 

Darbelere karşı özel olarak tasarlanan gözlük modelleri hafif yapısına rağmen oldukça dayanıklıdır. Baş bantlı modelleri sayesinde hareket halindeyken dahi kaymaz. Darbeye karşı koruyucu gözlük modellerinin EN 166, EN 169, EN 170, EN 172 ve EN 175 standartlarına uygun olarak üretilen modellerinin yanı sıra farklı kullanımlara uygun olan polikarbonat ve asetat lense sahip çeşitleri bulunmaktadır. Polikarbonat gözlük üretim standardına göre farklı sektörlerde tercih edilmektedir.

 

Darbeye Karşı Koruyucu Gözlük Özellikleri

Darbeye karşı koruyucu gözlükler çapak sıçramalarına karşı, dış mekan çalışmaları ve mekanik işlerde kullanılmak üzere tasarlanmaktadır. Darbeye karşı koruyucu gözlük standartları kullanım alanlarını belirlemektedir. EN: 166 koruyucu gözlük polikarbon malzeme kullanılarak üretilmektedir. Renksiz lensi sayesinde kişilere rahat bir kullanım sağlar. Ayarlanabilir çerçevesi ve kumaş bandı farklı yüzlere kolay uyumlanmasına olanak tanır. Çapak sıçramalarına karşı tasarlanan koruyucu güvenlik gözlük ince tasarımı sayesinde rahat bir kullanım sağlar. Yarım yüz maskelerle kullanıma uygundur. Koruyucu gözlük yan olukları sayesinde dereceli gözlüklerle birlikte kullanılmasına olanak tanır. Dış mekan çalışmaları için uygun olan darbelere karşı gözlük modelleri yüze yapışan köpük tasarıma sahiptir.

 

Tasarımı hareket halinde gözlüğün kaymasının önüne geçer. EN 166 ve EN 170 standardına sahip olan bazı koruyucu gözlük modelleri “K” çizilme direnci “N” buğu direncine sahiptir. Aldığı darbelere karşı yüksek direnç sağlarken sıcaklık değişimlerinde camları buğulanmaz. Mekanik işler için kullanılan darbeye karşı gözlük modelleri Avrupa standartlarına göre test edilerek onaylanmaktadır. Üzerinde yer alan kodlar gözlük hakkında detaylı bilgi vermektedir. Gözlüğün sahip olduğu standart, koruyuculuk derecesi ve mekanik mukavemet özellikleri belirtilmektedir. Çapak gözlüğü ya da 3M gözlük modelleri üzerinde yer alan bilgilerle belirtilmektedir. Gözlük seçimi yaparken işin niteliği ve yüze uygun olmasına dikkat edilmelidir. Doğru tercih edilmeyen gözlükler çalışma esnasında gözlerde yeterli koruma sağlamaz ve sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir.

 

Darbeye Karşı Gözlük Kullanımı

Çalışma esnasında çok sayıda risk bulunmaktadır. Olası risklerin önüne geçmek için uygun ekipmanların kullanılması gerekir. Koruyucu gözlük modelleri iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının başında gelmektedir. Her işin barındırdığı riskler farklıdır. Zararlı ışınlar, toz ya da darbe sık karşılaşılan bazı risklerdir. Tüm bu risklerden gözleri korumak için gözlük kullanılması zorunludur. Farklı risklere uygun olarak üretilen koruyucu gözlükler işin barındırdığı riskler göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir. Doğru tercih edilmeyen gözlükler kullanımı esnasında gözlerin zarar görmesine neden olabilir. Darbeye karşı gözlük çeşitleri farklı derecedeki darbelerden korunmaya yönelik olarak tasarlanmaktadır.

Darbenin derecesine göre 4 dereceye sahip gözlük modelleri bulunmaktadır. “S” çok güçlü darbelere, “A” yüksek enerjili darbe, “B” orta enerjili darbe, “F” düşük enerjili darbelere karşı dayanıklıdır. Darbeye karşı gözlük özellikleri incelenirken sahip olduğu mekanik mukavemet mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gözlük modelleri aynı zamanda buğulanma ve zararlı ışınlardan korunma özelliklerine göre de farklılık göstermektedir. Farklı sıcaklıktaki çalışma ortamlarında buğulanma karşıtı özelliğe sahip olan gözlükler tercih edilmelidir. Zararlı ışınlardan koruma sağlayan gözlük modellerinde ise ışın derecesine uygun seçim yapılmalıdır. Darbeye karşı gözlük kullananlar aynı zamanda dereceli gözlük de kullanabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.