3m masje.png (230 KB)
Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Gözlükler

 

Kimyasal madde çalışmalarında kullanım için tasarlanan kimyasal maddelerden koruyucu gözlükler gözleri sıvı sıçramaları ve oluşan gazlara karşı korur. Vücudunuzdaki en hassas bölge olan gözlerde en küçük sıçrama dahi görme kaybına neden olabilir. Oluşabilecek risklere karşı kimyasal sıçrama gözlüğü kullanılarak korunabilirsiniz. Koruyucu gözlük modellerinin tamamı gibi kimyasala karşı koruyucu gözlük modelleri de EN: 166 standardına uygun olarak üretilmektedir. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için çalışma esnasında işin türüne uygun olan koruyucu gözlük kullanılması zorunludur. Gözlerin çeşitli nedenlerle zarar görmemesi için Avrupa standartlarına uygun (EN) olan gözlükler arasından tercih edilmesi önemlidir. Kimyasal koruyucu gözlük seçimi yaparken belirlenen standartlara uygunluğuna göre incelenmelidir. Gözlüklerin lensleri üzerinde üretildiği standart ve özellikleri hakkında gerekli bilgiler yer almaktadır.

 

Kimyasala Karşı Koruyucu Gözlük Özellikleri

 

Kimyasala karşı koruyucu gözlük EN 166 ve EN 170 standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Özel tasarımı sayesinde gözler kimyasal ürünlerden kaynaklanan sıvı ve gaz taneciklerinden korunmaktadır. Kimyasala karşı koruyucu gözlükler polikarbonat ya da asetat malzemelerden tasarlanmaktadır. Polikarbonat gözlük modelleri kimyasal ürünlere karşı koruma sağlamanın yanı sıra darbelere karşı da dayanıklıdır. Darbelere karşı olan direnci gözlük modellerine göre değişiklik göstermektedir. Direç derecesi gözlüğün üzerinde yer alan bilgilerde belirtilmektedir. Asetat gözlük modelleri ise sıcak ve nemli ortamlarda kullanan kişilere konfor sağlamaktadır. Kimyasala karşı koruyucu gözlüklerin özellikleri tasarımına göre değişmektedir. Polikarbonat renksiz şeffaf gözlük modelleri ultra hafif ve yüze iyi yapışan bir forma sahiptir. Ayarlanabilir bandı sayesinde farklı boyutlara göre kullanılabilir. Lensi sayesinde gözleri yormadan uzun süre kullanılabilir.

Ventilli  kimyasala karşı koruyucu gözlük modelleri terlemeden ve buğu yapmadan uzun süre kullanılabilir. Şeffaf lense sahiptir ve yüksek seviyeye sahip çizik koruma sayesinde uzun zaman kullanım olanağı tanır. 3M kimyasala karşı koruyucu gözlük modelleri buğulanma karşıtı özelliği sayesinde farklı sıcaklığa sahip ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Göz ve çevresini tam kapama sağlayarak kimyasal madde çalışmalarında gözlerde yüksek koruma sağlar. Sahip olduğu oluklarla dereceli gözlükle birlikte kullanılabilir. Asetat lensi sayesinde kimyasal sıçramalara karşı korumasının yanı sıra orta dereceli darbelere karşı da tam koruma sağlar. Bazı modelleri belirlenen düzeyde UV ışınlarından gözleri korur.

 

Kimyasala Karşı Gözlük Kullanımı

 

Kimyasala karşı gözlükler çeşitleri kimyasal maddelerle çalışılan ortamda gözlerin korunması amacıyla tasarlanmaktadır. Koruyucu gözlükler arasında yalnızca kimyasal maddelere karşı koruma sağlayan modellerinin yanı sıra ek olarak darbelere ve UV ışınlarına karşı koruyan modelleri de bulunmaktadır. Gözlük seçimi yapılan işin özelliklerine uygun olarak yapılmalıdır. Gözlerde tam koruma için gözlük özelliklerinin doğru belirlenmesi ve gözlüğün yüze tam uyumlu olması gerekir. Kimyasala karşı koruyucu gözlükler kullanımı sırasında göz ve çevresinde tam olarak oturmalıdır. Kimyasal ürünlerle çalışılırken sıvı sıçramalarının yanı sıra gaz oluşumu da gözlenir. Gözlüğün yüze tam olarak oturmaması ortaya çıkan gazlardan gözlerin zarar görmesine neden olabilir.

Ayarlanabilir bantlara sahip olan koruyucu gözlük modelleri tercih edilerek gözlüğün yüze tam oturması sağlanabilir. Gözlük çerçevesinde bulunan gasketli sızdırmazlık sağlayan yapışkan forma sahip modeller tercih edilebilir. Kimyasala karşı koruyucu gözlükler yorumları incelenerek seçilebilir. Gözlük seçimi yapmadan önce gözlüğün sahip olması gereken özellik ve standartlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Doğru gözlüğü seçmek için iş sağlığı ve güvenliği uzmanından yardım alınabilir. Farklı özelliklere sahip olan gözlük modelleri arasından seçim yaparken CE sertifikasının bulunmasına dikkat edilmelidir. Koruyucu gözlük ekipmanlarının tamamı Avrupa Standartlarına uygun olarak üretilmelidir. Uygun olmayan gözlük modellerinin kullanımı gözleri korumak yerine uzun vadede ciddi zararlar verebilir, meslek hastalıklarına sebep olabilir. Gözlüklerin sahip olduğu bilgiler belirlenen kodlarla üzerinde yer almaktadır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.