İş Güvenliği

Risk Analizi Nedir? Risk Analizi Yapmanın Önemi

İş yerlerindeki birçok faaliyet çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından potansiyel riskler içerebilir. İş kazaları, meslek hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesi ve çalışanların güvenliğinin sağlanması için risk yönetimi ve değerlendirmesi yapmak hayati önem arz eder. Risk analizi; iş yerindeki faaliyetlerin, iş ekipmanlarının, iş ortamının ve çalışanların potansiyel tehlikelerini tespit etmek, bu tehlike ve risklerin derecesini belirlemek, çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak için alınacak önlemleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilir.

Lanyard Emniyet ve Kemeri Kullanım Rehberi

Oldukça çeşitli iş sektörü ve faaliyet alanları bulunan günümüz meslek hayatı birçok risk ve tehlikeyi beraberinde getirir. Hayati tehlikelerin bulunduğu bu mesleklerde gerekli önlemlerin alınması koruyucu ekipmanların kullanılması son derece önem arz eder. Bu tarz durumlarda “Lanyard nedir ve nasıl kullanılır?” soruları öne çıkabilir.

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nde Hatırlanması Gerekenler

İş sağlığı ve güvenliği, iş yerlerindeki çalışan kadrosunun sağlık ve güvenlik durumlarını korumak için alınan önlemleri ve yasal düzenlemeleri ifade eder. İş yerlerindeki potansiyel tehlikeleri tanımlayarak ve bunları önleyerek çalışanların güvende kalmasını sağlayan uygulamaları kapsar. İlgili firma ve çalışanların bu konuda son derece bilinçli olmaları ve güvenli bir çalışma ortamını benimsemeleri sağlanmalıdır. Bu, yöneticiler, çalışanlar ve tüm iş yerindeki paydaşların ortak bir çaba ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü noktasında gerekli farkındalığa sahip olmaları ile elde edilebilir.

5 Maddede Gıda Uyumlu Eldiven Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üretimden servise gıda endüstrisinde çalışanların, müşterilerinin sağlığı için hijyenik bir üretim ortamı oluşturmaları gerekir. Bu nedenle gıda temasına uygun eldiven ürünleri, işleme süreçlerinde öne çıkan malzemeler arasında yer alır. Gıda ürünleriyle temas eden herhangi bir yüzeyde hijyenik olmayan durumlar, birçok bulaşıcı hastalığa neden olabilir. Bundan dolayı gıda hijyeni için eldiven kullanımı son derece önemlidir.

Geri Sarımlı Düşüş Durdurucular ile Yaşam Hattı Kurulumu

Yüksek işlerde çalışma durumlarında dikey yaşam hattı, emniyet kemeri, şok emicili lanyard, geri sarımlı düşüş durdurucular gibi yüksekte çalışmai ekipmanlarıyla düşüş durdurucular vardır. Bu düşüş durdurucular, ip tutucu olarak da adlandırılır. Genellikle bu geri sarımlı düşüş tutucu ürünlerde halat veya çelik maddeden üretilmiş yaşam hatları kullanılır. Bu düşüş durdurucuların manuel ve otomatik hâlleri de mevcuttur.

Emniyetli Maket Bıçağı Çeşitleri ve Kullanım Teknikleri

Geçmişten bu yana çeşitli işlerin yapılabilmesi için insanların kesici aletlere ihtiyacı vardır. Kâğıt, kumaş, deri gibi ürünler ve malzemeler; bu aletler aracılığıyla kolaylıkla kesilir ve şekil alır. Maket bıçağı, kesme işlerini yapmaya yarayan ve çeşitli modelleri olan araç gereçlerin başında gelir. Bir diğer adı falçata olan bu araç; kilitli bir mekanizmaya sahiptir ve maket bıçakları, çeşitli boylarda üretilir.

Farklı İşlevleriyle Kol Koruyucu Ekipmanlar

İş güvenliğinde dikkat edilmesi gereken konulardandır. İş kazalarında en çok etkilenen uzuvlardan biri, el ve ayaklardır. Çalışanların ve işverenlerin bu gibi konularda oldukça dikkatli olması, bunlarla ilgili gerekli önlemleri alması ve kol koruyucu kullanması gerekir. Çalışma alanları içerisinde yer alan makinelerin kendilerine göre koruyucuları bulunur.

İş Güvenliği Açısından Ayakkabı Galoşu Kullanım Rehberi

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. İş yerlerinde karşılaşılabilecek, sağlığı tehlikeye atan pek çok durum olabilir. Sağlığınızı ve güvenliğinizi tehlikeye atan bu durumların önüne geçmek konusunda iş güvenliği önemli bir yer tutmaktadır. İş yerlerinde kullanılan kişisel koruyucu donanımlar yönetmeliğe uygun olarak tasarlanır ve temin edilir.

Tek Kullanımlık Tulum Standartları ve Özellikleri Nelerdir?

Özel kumaşlardan elde edilen tek kullanımlık tulumlar pek çok alanda kullanılır. Bu alanlardan ilki sağlık sektörü olurken aynı zamanda temizlik, inşaat gibi pek çok farklı sektörde de kullanılır. Tek kullanımlık tulum kumaşı itibari ile hem oldukça hafif hem de yer kaplamaz. Kumaşı polipropilen maddesi ile nonwoven spun maddesinin birleşimi ile oluşur. Bu iki madde sayesinde tek kullanımlık tulum bu denli hafif ve dayanıklı olur. Ayrıca kullanılan alanlar genellikle hastane, inşaat, madencilik, bakım ve onarım vs. gibi alanlar olması nedeniyle de kişilerin giysilerin bulaşma yapmayacak bir şekilde tasarlanır.

İş Kazası Meydana Gelmeden Alınabilecek Önlemler

İş kazası, hemen her meslek grubunda sıklıkla yaşanabilecek durumların başında gelir. Ancak pek çok çalışan ve işveren “iş kazası nedir?” sorusuna net cevap veremez. Ancak iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre iş kazası tanımı “işyerinde ve işin yapımında oluşan ölüme neden olan ya da vücudun bütünlüğünü fiziksel ya da ruhen bozan olaylar” olarak karşımıza çıkar.

1 2 3 4
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.