Sıralama seçin
3'Lü
4'Lü
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Kaynak Gözlükleri

 

Kaynak gözlükleri kaynak yapımı sırasında etrafa saçılan kaynak ışınlarından ve küçük parçalardan gözlerin korunmasını sağlamaktadır. Yüksek sıcaklıklarda yapılan kaynak işlemlerinde gözlerin ısı ya da etrafa saçılan ışınlardan zarar görme riski oldukça yüksektir. Göze temas eden en küçük parça dahi görme yetisinin kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle yapılan her kaynak işleminde koruyucu gözlük kullanılması zorunludur. Kaynakçı iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının başında koruyucu gözlük kullanımı gelmektedir.

 

Kaynakçı gözlüğü ısıdan etkilenmeyen malzeme kullanılarak tasarlanmaktadır. Yüksek sıcaklıkla yapılan kaynak işleminde etrafa kaynak puntoları sıçramaktadır. Bu kaynak puntolarından gözleri tam korumak için kaynak işlemlerine uygun olarak tasarlanan koruyucu gözlük modelleri tercih edilmelidir. EN:169 kaynakçı gözlükleri darbelere ve sıcak cisimlere karşı oldukça dayanıklıdır. Oksijen kaynağı gözlüğü otomotiv, montaj, ahşap işleri ve laboratuvar işlerinde kullanım için uygundur.

 

Kaynak Gözlüklerinin Özellikleri

 

Kaynak işlerinde kullanım için uygun olan koruyucu gözlükler koyu renk, 3 derece koyuluğunda, 5 derece koyuluğunda lens kullanılarak tasarlanmaktadır. Koruyucu Kaynak gözlüğü tüm gözlük markası tasarımında polikarbon lens kullanılmaktadır. Hafif ve dayanıklı bir malzeme olan polikarbon kullanım sırasında kişilerin yüzlerinde ağırlık yapmadan uzun süre kullanım olanağı tanımaktadır. EN 169 ve EN 175 standartlarına uygun olarak tasarlanan kaynakçı gözlük modelleri yeşil renk lense sahiptir. Dört valfli havalandırma özelliği sayesinde kullanımı sırasında terleme yapmaz. Değiştirilebilir göz filtreleri geniş bir kullanım alanı sağlar.  IR5 Gözlük 9 derecelik panoramik lense sahiptir. Çizilme ve buğulanmaya karşı olan özel tasarımı uzun yıllar kullanım olanağı tanır. Kaynak gözlüğü çeşitleri ayarlanabilir sap ve gövdesi sayesinde yüze rahat bir oturma sağlar.

 

Koruyucu gözlük modellerinin istenilen koruyuculuğu sağlayabilmesi için yüze uyumlu olması gerekir. Ayarlanabilir koruyucu gözlükler kişilerin yüzlerine göre kolayca ayarlaması ve daha yüksek koruma sağlamasına olanak tanır. Kaynakçı gözlüğü modellerinde renk bozulması bulunmaz. Darbelere ve UV ışınlarına karşıda koruma sağlar. Yumuşak burun pedi ve sap uçları sayesinde kullanım sırasında cilde zarar vermez. Yüze tam oturarak yapışır ve kullanım sırasında kaymaz. Gözde uzun süre kullanımda yorgunluk hissi yaratmaz. Yan siperlere sahip olan kaynakçı gözlüğü kullanım sırasında kişilere geniş görüş alanı sağlar. Belirli seviyedeki ultraviyole ışınlarından gözleri korur. Ayarlanabilir çerçevesi ise yüze daha rahat oturmasını sağlar. Koruyucu gözlük seçiminde kaynak gözlüğü özellikleri incelenmelidir.

 

Kaynak Gözlüklerinin Kullanımı

 

Kaynak gözlüğü modelleri kaynak işlemleri, gazaltı kaynağı, alev kesme, inşaat ve mühendislik işlemlerinde kullanılabilir. Farklı tasarım ve özelliklere sahip olan gözlükler arasında seçim yaparken sektörün barındırdığı riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Kaynak gözlüklerinin tamamı genel koruyucu gözlük standardına uygun olarak tasarlanmak zorundadır. Bu standarda ek olarak diğer standart özellikleri de gözlüğe eklenebilir. Kaynak gözlükleri fiyatları sahip olduğu standartlar ve kullanılan malzemelerine göre değişebilir. İş sağlığı ve güvenliği için kaynak işlerinde, kaynak gözlüğü kullanımı zorunludur. Gözlük seçimi sırasında fiyat seçim kriteri olarak alınmamalıdır. Göz sağlığının korunabilmesi için yapılan işe en uygun olan model tercih edilmelidir.

 

Kaynakçı gözlüğü fiyatları mekanik mukavemet derecesine göre de değişiklik gösterebilir. Yüksek darbe riski bulunan işlerde dayanıklılık derecesi yüksek olan gözlük modelleri tercih edilmelidir. Gözlüğün sahip olduğu özellikler üzerinde kodlarla belirtilmektedir. Koruyucu gözlüklerin zararlı ışınlardan koruma, darbe ve çiziklerden koruma ve kimyasal maddelerden koruma özellikleri derecelendirilmektedir. Koruma dereceleri gözlük üzerinde belirtilerek kullanıcılar bilgilendirilmektedir. Gözlük seçimi sırasında bu kodların anlamlarının bilinmesi kişilere fayda sağlamaktadır. Kaynak gözlüğü tavsiye arayan kişiler kodların anlamlarını öğrenmek yerine iş sağlığı ve güvenliği uzmanından yardım alabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.