kbayram1.png (364 KB)
Yüksek Sesli Çalışma Alanları için Olmazsa Olmaz Koruyucu Kulaklıklar!

Yüksek Sesli Çalışma Alanları için Olmazsa Olmaz Koruyucu Kulaklıklar!

Koruyucu kulaklıklar yüksek ses seviyesinin bulunduğu çalışma ortamları ve yerlerde kulak sağlığını korumak için kullanılan iş malzemeleridir. Kulakların duyma oranı belli desibellerin üstündeki gürültülerde daha az olacaktır. Devamlı yüksek sese maruz kalan kulaklar, insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Anlık olarak yükselen sesler, kulaklara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Ancak bu seslerin sürekli hale gelmesi, kulak zarının zarar görmesine ve işitme kayıpları yaşanmasına neden olacaktır. İşitme koruma adına tasarlanan doğru ve profesyonel koruyucu kulaklık modelleri tercih edilmelidir. Özellikle yüksek sesli çalışma ortamlarına sık sık maruz kalan çalışanlar, mutlaka koruyucu kulaklıkları kullanmalıdır. İş güvenliğinin sağlanması adına tasarlanan koruyucu kulaklık modelleri, belli standartlara uygun olarak imal edilir. Ancak genel olarak, koruyucu kulaklıklar farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Buna duruma bağlı olarak da koruyucu kulaklıkların ses önleme oranları farklılık gösterir.

Kulak koruma özelliğine sahip olan kulaklıkları satın alırken, konforlu ve kolay kullanımlı oluşuna dikkat etmeniz gerekir. Konfor ve işlevselliğin de bir arada olması son derece önemlidir. Uzun süre koruyucu kulaklıkların kullanılması durumunda cilde uyumlu olmayan kulaklıklar, tahrişlere neden olabilmektedir. Dolayısıyla cildinizle uyumlu olacak malzeme yapısına sahip koruma kulaklıklarını satın almalısınız. Böylece uzun süre koruyucu kulaklıkları kullansanız bile işitme yetinizi korurken, kulağınızı da rahatsız etmeyecektir.  İş güvenliğinin tam olarak sağlanması adına doğru yüksek ses koruyucu kulaklıkların mutlaka kullanılması gerekir. Yüksek seslerin hakim olduğu otomotiv sektörü, tarım, inşaat, madencilik ve ağır sanayilerde iş güvenliği kulaklık modelleri kullanılabilmektedir. Kulaklıkların özellikleri, kullanılacak sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterir ve kullanılacak kulaklıklar ortam ölçümlerinde çıkacak desibele göre seçilmelidir. Her kulaklığın işlevi ve malzeme yapısı birbirinden farklı olarak tasarlanmaktadır.

İş Güvenliği Koruma Kulaklığı Özellikleri

İş güvenliği kulaklık özellikleri arasında bu kulaklıkların belli standartlar doğrultusunda üretilmiş olması yer alır. Manşonlu olarak tasarlanan koruma kulaklıkları, metal işleme, ağır sanayi, madencilik ve gürültülü ortamlarda kullanım için uygundur. Kulaklıkların ses düşürme seviyeleri ise tasarlanan modellere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle 26 ve 27 desibel ses sönümleme özelliğine sahip olan koruyucu kulaklıklar yüksek ses seviyelerine karşı koruma sağlamaktadır. İş malzemeleri arasında yer alan gürültü engelleyici kulaklıklar, hafif tasarımları sayesinde uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilmektedir. 

İş güvenliği kulaklık çeşitleri özel tasarımları sayesinde, kulakları terletmez. 31 desibel sönümleme özelliğine sahip olan koruyucu kulaklıklar ise 94-105 desibele kadar koruma sağlamaktadır. Kulaklıkların ayarlanabilir baş bandı, her kafa yapısına uyum sağlamasına yardımcı olur. Kullanım sırasında kulağınızın başa tam oturması ayarlanabilir bantlar ile mümkün olacaktır. Koruyucu kulaklıkları barete takarak da kullanabilmeniz mümkündür. Barete takarak kullanabileceğiniz iş güvenliği kulaklıklarını madencilik, sanayi ve otomotiv gibi sektörlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Koruyucu kulaklıklar, baretle birlikte takılabilen yapılarından dolayı son derece pratiklerdir. Orta ve hafif seviyeli gürültülerden kulaklarınızın korunmasını koruyucu kulaklıklar sağlayacaktır. Koruyucu kulaklıklar, çoğu baret modeline uyumlu şekilde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda, takma işlemi esnasında ekstradan herhangi bir aparata da ihtiyaç duymazsınız. Kulaklıkların hafif yapısı sayesinde de uzun süreli kullanımlarda kafanıza herhangi bir baskı olmayacaktır. Çünkü özel tasarımlı koruyucu kulaklıkların baskı yapmayan hafif yapıları vardır. Kısa ya da uzun süreli kullanımlar için koruyucu kulaklıkları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu kulaklıkların 37 desibele kadar sönümleme seviyesine sahip olması, ileri seviyeli gürültülerin önlenmesine olanak sağlar. İşitme koruma yapılarıyla farklı yüksekliklerdeki gürültülere karşı kulaklarınızı koruyacak olan koruma kulaklıkları, süngerli iç kısımlarıyla kulağınıza baskı yapmayacaktır. Tüm bunlara ek olarak ürün seçenekleri arasında ayrıca talep edilirse ense bantlı kulaklıklar da mevcuttur. Diğer kulaklıklarla aynı özelliklere sahip olan bu kulaklıkların bandı ensenizden dolaşarak kulaklarınızın korumasını sağlamaktadırlar.

Koruyucu Kulaklık Kullanımı

İş güvenliği kulaklık kullanımı bu kulaklıkların kullanılacağı sektöre bağlı olarak farklılık gösterir. Kulaklıkların özellikleri kullanım amacınızı destekleyecek şekilde olmalıdır. Kulaklıkların ses düşürme seviyeleri birbirinden farklı olduğu için gürültü düzeyine göre kulaklık seçimini yapmalısınız. Koruyucu kulaklıklar, iş sağlığı ve güvenliği açısından farklı gürültü seviyelerine dirençli olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla gürültü seviyesine uygun bir kulaklık kullanmanız son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak geliştirilen koruyucu kulaklıklar, ortamlardaki gürültü seviyeleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Yasal olarak bireylerin maruz kalması gereken en yüksek ses seviyesi 85 desibeldir. Bu ses seviyesinin üzerindeki ortamlarda ise koruyucu kulaklığın kullanılması zorunlu bir durumdur. Çünkü 87 desibel ve üstündeki seslere uzun süre maruz kalırsanız, ciddi duyma kayıpları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İş güvenliği için geliştirilen kulaklıklar arasındaki 3 m modelleri arasından tercih yaparken, dikkat etmeniz gereken birkaç husus olacaktır. Tercih edeceğiniz kulaklıklarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sönümleme düzeyidir.

Kulaklık seçimi yaparken, 87 desibelin üstündeki ortamlarda minimum 26 desibel sönümleme düzeyindeki manşonlu kulaklıklar tercih etmeye dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, peltor kulaklık modelleri de üstün koruma özelliğine sahip olan ürünlerdir. İş güvenliği kulaklık fiyatları değişkendir. İşitme koruyucu kulaklıklardaki uygun ses düşürme seviyeleri ve ayarlanabilir kafa bantları, kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Kulağınızın tam anlamıyla korunması için mutlaka ayarlanabilir kulaklıklar satın almanız gerekir. Koruyucu kulaklıkları kullanmadan önce kafanızda test etmeniz de son derece önemlidir. Ağırlık yapan ve kafa üstünden kayan kulaklıklar, verimli kullanımı önleyecektir. Aynı zamanda, kulağınızın gürültüden korunması bu gibi durumlarda mümkün olmayacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.